Husnu ertunaKurucumuz: Hüsnü Ertuna

Husnu-Ertuna25.01.1929’ da Gaziantep’te doğdu. 1942 yılında ilkokulu bitirdikten sonra ailesinin okuması yönünde ısrarlarına rağmen bir çok meslek dalı için geçerli olan bir Türkiye gerçeğini o yaşlarda farkına varıp, yaptığı meslekle ilgili üniversite ya da benzeri bir kurumdan eğitim almayıp, genç yaşta iş hayatına atılarak, yaptığı işin neredeyse her türlü detayına, teorisine ve uygulamasına hakim olabilmek için çeşitli firmalarda görev alarak alaylı ve mesleğine gönül vererek yoluna devam etmiştir. 1949’ da Ankara Mamak Muhabere Okulunda askerlik görevine başlamış ve 1951 yılında terhis olup memleketi Gaziantep’ e dönmüştür. Aynı sene içinde kendine ait iş yerini yani ilerde “PANÇ ELEKTRONİK” olacak olan şirketin temelini atmıştır. O dönemde çoğunlukla radyo satışı, tamiri ve servisi işleri ile uğraşmıştır.

1 Nisan 1958 tarihinde İstanbul’a göç ederek Bankalar Caddesi Bereket Han Kat:2 No:9 Karaköy’ de faaliyetine devam etmiş, ve gelişen iç hacmi ile Bankalar Caddesi No:19’ da bugünkü faaliyet merkezine geçiş yapmıştır.

Amplifikatör, mikrofon, hoparlör ve diafon ürünlerinde Türkiye’ de ilk imalatçı olma özelliği ile bir ilkede imza atarak, sonraki yıllarda bilinçli ve istikrarlı adımlarla yatırımlara devam edilerek alanında çok yüksek kapasiteye ulaşıldı. Kurmuş olduğu bayii ağı ile tüm Türkiye’ de imal etmiş olduğu ürünler satılmıştır.

Panç Elektronik bugün geldiği nokta, Hüsnü Ertuna ve O’nun izinden yürüyen sonraki kuşakların bilinçli, planlı ve sabırlı çalışması ile mücadelesinin sonucudur.

Hüsnü Ertuna, ılımlı, mütevazı, ileri görüş sahibi, sosyal ve iş hayatında yeterince kültürlü, yenilikleri çabuk kabul eden, bilmediği konuda danışan, çevresindekilere yardım yapmayı görev sayan, doğayı seven, ancak öne çıkmaktan hoşlanmayan yapıya sahipti. Panç Elektronik Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü sırada ani rahatsızlığı sonucu bütün tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 4 Kasım1983 Pazar günü vefat etti. Başaralı ve istikrarlı yürüttüğü Yönetim Kurulu Başkanlık görevini büyük oğlu, Mehmet Cemalettin Ertuna devir almıştır. Ruhu şad olsun.